عکس و خبر

آنچه در مورد لیپوماتیک باید بدانید!

شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

آنچه در مورد لیپوماتیک باید بدانید!

دسته بندی : عکس و خبر تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

زیبایی حق طبیعی هر انسانی هست. از زیبایی مهمتر به دست آوردن سلامتی هست. راه‌های گوناگونی وجود دارد تا هر فردی بتواند به زیبایی ظاهری خود دست پیدا کند، ولی اینکه این زیبایی تا چقدر میتواند بر روی سلامت بدنی فرد تاثیر بگذارد، نیازمند دانستن نکته‌ها و شیوه‌های درمانی تخصصی هست. در این مطلب قصد داریم با کمک دکتر حمید وفائی دارای بورد تخصصی جراحی، در مورد روش‌های جراحی در زمینه چاقی به گفتگو بنشینیم و از نظرات ایشان در این زمینه آگاه شویم. با ما همراه باشید.

 
 

انواع روش‌های لیپوساکشن را بشناسید

لیپوساکشن یک عمل زیبایی برای شکستن چربی‌ها و خارج کردن آن‌ها توسط دستگاه ساکشن از بدن هست. روش‌های مختلفی برای شکستن و ساکشن کردن چربی‌ها از بدن وجود دارد. به عنوان مثال در روش لیپولیزر، چربی‌ها توسط لیزر شکسته می‌شوند و سپس از بدن خارج می‌شوند. در روش واترجت، چربی‌ها توسط فشار آب شکسته می‌شوند و از بدن خارج می‌شوند. در نهایت در روش لیپوماتیک، مکانیسم عمل شکستن و خارج کردن چربی ها، توسط ارتعاش بسیار سریع دستگاه انجام میشود و همزمان چربی‌ها توسط دستگاه ساکشن، به خارج از بدن هدایت می‌شوند.

 

هزینه لیپوماتیک (پیکرتراشی)

کدام روش لیپوساکشن را انتخاب کنید؟

با مطالعات و تحقیقاتی که در طی چند سال اخیر انجام شده هست، بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی لیپوساکشن، لیپوماتیک هست. میتوان گفت: جراحی لیپوماتیک یک عمل با کمترین عارضه و طول درمان کوتاه‌تر نسبت به سایر روش‌ها هست که نتایج دراز مدت خوبی را به همراه دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های جراحی لیپوماتیک، سالم خارج شدن چربی‌ها از بدن هست. به طوری که میتوان همزمان با خارج کردن چربی ها، از آن‌ها برای اصلاح دیگر قسمت‌های بدن استفاده کرد.

 

لیپوماتیک یا لیپوساکشن، کدام بهتر هست

لیپوماتیک؛ آغاز یک زندگی سالم!

هزینه کردن برای عمل لیپوماتیک شاید به ظاهر بالا باشد، ولی زمانی که به انگیزه لازم برای رسیدن به هدف‌تان دست یابید، دیگر این هزینه در برابر نتیجه‌ی نهایی، ناچیز هست. دکتر وفائی تاکید میکند که با جراحی لیپوماتیک همزمان با از دست دادن چربی‌های زائد و فرم دهی بدن، میتوانید سبک جدیدی از زندگی را آغاز کنید و با رعایت یک رژیم غذایی سالم با کمترین میزان مصرف شیرینی جات و کربوهیدرات ها، در کنار ورزش‌های منظم، شما را وارد یک الگوی مناسب و سلامت از زندگی کند. از مهمترین مشکلاتی که بیماران بعد از انجام عمل و تغییر شیوه زندگی خود به دست می‌آورند، خلاصی از دست کبد چرب، اختلالات هورمونی، عوارض کمر درد و درد‌های مفصلی هست. دکتر وفائی ادامه میدهد که من به اشخاصی که برای عمل جراحی لیپوماتیک مراجعه می‌کنند، ولی قصد تغییر الگوی زندگی‌شان را ندارند، تاکید میکنم بهتر هست از انجام عمل، منصرف شوند، چون امکان بازگشت به وزن قبلی وجود دارد. البته بیماران طی مشاوره‌هایی که انجام می‌دهند، معمولاً متقاعد می‌شوند و انگیزه لازم را برای انتخاب یک روش صحیح زندگی به دست می‌آورند.

نگران نباشید؛ آمبولی را بشناسید!

دکتر وفائی ادامه میدهد که بعضی از بیماران به دلیل ترس از عارضه آمبولی، از جراحی لیپوماتیک خودداری می‌کنند و عوارض ناشی از اضافه وزن را به جان میخرند. غافل از اینکه میتوان به راحتی از بروز مشکل آمبولی جلوگیری کرد. به این منظور در ادامه عارضه آمبولی و روش‌های مهار کردن آن را توضیح میدهیم.

آمبولی به زبان ساده یعنی جریان خونی که وارد ورید‌های اندام تحتانی مخصوصا ساق پا میشود و به صورت لخته در می‌آید. در حین عمل این لخته‌ها کنده شده و وارد سیستم خون رسانی ریه می‌شوند. این اتفاق باعث مختل شدن سیستم خون رسانی و اکسیژن رسانی به ریه‌ها میشود. علائم شایعی که در هنگام آمبولی برای بیمار ایجاد میشود، شامل تنگی نفس، سرفه‌های شدید هست که میتواند بسیار خطرناک شود. مهمترین نکته برای جلوگیری از عواقب آمبولی این هست که شخص در یک بیمارستان مجهز عمل شود تا امکان تشخیص و درمان زود هنگام آن فراهم باشد.

عوامل موثر در ایجاد آمبولی و راهکار‌های کنترل آن

دکتر وفائی تاکید میکند برای انجام عمل‌های زیبایی باید به مراکز مجهز مراجعه کرد تا با استفاده از تجهیزات مدرن، در صورت بروز آمبولی آن را تشخیص و به سرعت درمان کرد. عوامل ایجاد آمبولی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول عواملی هستند که در اختیار جراح نیستند، ولی میتوان با استفاده از تکنیک‌هایی تا حدودی آن‌ها را کنترل کرد مانند چاقی شخص و عوامل ژنتیکی. این عوامل امکان آمبولی را تا حدودی بالا میبرند. دسته دوم عواملی هستند که جراح میتواند آن‌ها را به راحتی کنترل کند مانند مصرف سیگار، استفاده از قرص‌های هورمونی زنانه و مدت زمان جراحی. به این منظور پزشک بیمار را از مصرف سیگار قبل از عمل منع میکند. همچنین در صورتی که بیمار از دارو‌های هورمونی استفاده میکند باید یک ماه قبل از عمل جراحی مصرف آن‌ها را قطع کند. یکی از مهمترین نکات برای جلوگیری از عارضه آمبولی کوتاه کردن زمان عمل هست به طوری که مدت عمل نباید بیشتر از ۴ ساعت باشد. همچنین استفاده از بانداژ و پمپ‌های بادی برای دور ساق‌ها و اندام تحتانی در کنار مصرف دارو‌های ضد انعقاد خون، میتواند از بروز این عارضه جلوگیری کند.

نحوه درمان چاقی‌های موضعی (چاقی شکمی)

مهمترین نکته برای این نوع از جراحی، انتخاب شیوه مناسب جراحی هست. شیوه جراحی باید نسبت به نیاز بیمار انتخاب شود. به صورت کلی دو روش برای جراحی چاقی‌های موضعی وجود دارد. روش اول به نام لیپوماتیک هست که مناسب افرادی هست که چاقی موضعی دارند، ولی دچار افتادگی پوست و باز شدگی عضلات شکمی نشده‌اند که این روش توضیح داده شد. روش دوم به نام جراحی باز یا ابدومینوپلاستی معروف هست. این روش مناسب افرادی هست که به دلیل زایمان‌های مکرر عضلات شکمی شان باز شده هست و شکم شان به حالت گنبدی شکل در آمده هست. همچنین افرادی که دچار افتادگی زیر شکم هستند و پوست شکم شان افتاده و شل شده هست، میتوانند کاندیدای مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی باشند. دکتر وفائی مجددا تاکید میکند که اگر عمل جراحی مناسب انتخاب نشود بیماران مجبور می‌شوند، تن به عمل جراحی به دفعات پی در پی بدهند. مثلا فردی که افتادگی زیادی در ناحیه شکم دارد اگر عمل لیپوماتیک را انجام دهد به دلیل اینکه پوست شکم در حین عمل برداشته نمی‌شود مجبور هست مجدد علاوه بر عمل لیپوماتیک، عمل ابدومینوپلاستی هم انجام دهد تا در جراحی بعدی پوست اضافه برداشته شود. در نهایت هم بیمار علاوه بر تحمل درد زیاد و دوران طولانی نقاهت، مجبور به پرداخت هزینه بیشتر میشود.

شیوه جراحی با ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی یک عمل سنگین و حساس هست. این جراحی تقریبا به ۵ مرحله عمل کوچکتر تقسیم میشود. در مرحله اول ناحیه پهلو‌ها تا زیر سینه برداشته میشود و چربی‌ها ساکشن می‌شوند. در مرحله دوم از ناف تا ناحیه خط سزارین برداشته میشود و در مرحله سوم پوست تا ناحیه جناق سینه برداشته میشود و بعد از آن در مرحله چهارم عضلات باز شده شکم دوخته می‌شوند و حالت افتادگی و شلی پوست شکم بر طرف میشود. در نهایت هم پوست به سر جای خود برگردانده و کشیده میشود و عمل ترمیم و بازسازی ناف صورت میگیرد. معمولا بیماران بعد از ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل میتوانند به کار روزانه خود بازگردند، ولی توصیه میشود بین ۵ تا ۶ ماه از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنند تا عضلات دوخته شده کاملا ترمیم شوند.

 


هزینه لیپوماتیک (پیکرتراشی)
 

دکتر حمیدرضا وفائی

جراح پلاستیک و زیبایی

 

 

 

 

 

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

 لیپوماتیک بهتر هست یا سایر روش های لیپوساکشنلیپوماتیک بهتر هست یا سایر روش های لیپوساکشن

 

لیپوماتیک بهتر هست یا سایر روش های لیپوساکشن